نماد سایت صرافی پارسه

شت کوین چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟

برداشت پول از ویزا کارت در ایران

به نظرتان شت کوین که از نظر اسم به بیت کوین شباهت دارد، چیست و چه نقشی در بازار ارزهای دیجیتال دارد؟ با محبوبیت ارزهای دیجیتال و اقبال بسیاری از سرمایه‌گذارها به بازار رمزارزها، پدیده‌ای به عنوان شت کوین در این بازار خودنمایی کرد. اما شت کوین چیست؟ همان‌طور که از نام آن مشخص است، شت کوین‌ها ارزهای دیجیتالی هستند که بی‌ارزش هستند یا ارزش کمی دارند. در واقع شت کوین‌ها تله‌هایی هستند که سرمایه‌گذارها را به سمت خود می‌کشند ولی عملا سرمایه آن‌ها را به باد می‌دهند! برای آشنایی با شت کوین‌ها، عملکرد آن‌ها و راه‌های نیفتادن به دام این کوین‌های بی‌ارزش، همراه پارسه باشید.

 


شت کوین چیست؟

توضیح مختصری در مورد ماهیت شت کوین‌ها داده شد، اما برای این‌که بتوانیم پاسخ کامل‌تری به سوال شت کوین چیست، بدهیم، باید این کوین‌ها را به این صورت تعریف کنیم: شت کوین به ارزهای دیجیتال بی‌ارزش یا کم‌ارزشی گفته می‌شود که بی‌فایده هستند و هیچ هدف و ماموریت مشخصی برای عرضه آن‌ها وجود ندارد. علی‌رغم رمزارزهای معتبر که دارای اهداف تعیین شده و مشخص و هدف‌های ابتکاری هستند، شت کوین‌ها بدون کارایی و بدون چشم‌انداز هستند. به این دلیل، این کوین‌ها ماندگاری کوین‌های دیگر را ندارند.

 


شت کوین چگونه کار می‌کند؟

اساسا علاقه به ارزهای دیجیتال از زمانی که بیت کوین در سال 2009 منتشر شد، به تدریج افزایش یافت. موفقیت ارزهای دیجیتال در کسب و کار با بهره گیری از امتیاز فناوری بلاک چین برای ایجاد آلت کوین‌ها که بر پایه طراحی بیت کوین بنا شده‌اند، افزایش پیدا کرد. توسعه‌دهنده‌ها معمولا تعداد توکن‌هایی را که نهایتا در دسترس قرار می‌گیرد، اعلام می‌کنند. عرضه بیت کوین مجموعا 21 میلیون کوین است؛ در حالی که عرضه اتریوم یا اتر در سال به 18 میلیون کوین می‌رسد.

ایجاد محدودیت عرضه برای ارزهای دیجیتال، منجر به کمیاب یا ناب شدن آن ارز دیجیتال می‌شود. در این‌صورت، سرمایه‌گذارها متوجه می‌شوند که پس از این‌که ارزهای دیجیتال با عرضه محدود به تعداد مشخصی رسیدند، توکن‌های جدید تولید نمی‌شود. عرضه توکن‌های بیشتر به صورت تئوری، ارزش این توکن‌ها را پایین می‌آورند یا اصطلاحا آن‌ها را آبکی می‌کنند. صدور توکن‌های جدید یکی از راه‌هایی است که می‌تواند ارزش توکن‌ها را پایین بیاورد. درست مانند این که صدور یک سهم جدید، ارزش سهام آن شرکت را تنزل می‌دهد.

 


ارزش شت کوین در بازار به دلیل کارایی‌اش نیست!

با ثابت کردن عرضه تعداد آلت کوین ها، ارزش آن باید مستقل از تقاضا کم و زیاد شود. اما از آن‌جایی که بیشتر ارزهای دیجیتال، کاربرد محدود دارند و خرید و فروش کالاهای واقعی و خدمات با استفاده از ارزهای دیجیتال هنوز مرسوم نشده است، ارزش آن‌ها صرفا بر اساس سفته‌بازی تعیین می‌شود. سفته‌بازی در دنیای مالی به عمل انجام آن دسته از معاملات مالی اطلاق می‌شود که ریسک اساسی از دست رفتن ارزش برای آن‌ها وجود دارد اما در عین حال، به دست آوردن سودها یا ارزش‌های هنگفت از این معاملات هم امکان‌پذیر است. سفته‌بازها در بازار ارزهای دیجیتال روی نوسان رمزارزها تمرکز می‌کنند و به جای سرمایه‌گذاری، روی ارزهای دیجیتال مختلف موج‌سواری می‌کنند تا سود مطلوب خود را به دست بیاورند.

شت کوین به صرف این که وجود دارد، دارای ارزش است و نمی‌توان ارزش داشتن شت کوین‌ها را در بازار به فایده داشتن و کاربرد این کوین‌ها ارتباط داد. اما برای این که در دام شت کوین‌ها نیفتید، جای نگرانی نیست. چون تشخیص شت کوین‌ها کار نسبتا ساده‌ای است.

 


بیشتر بخوانید: « روش های نقد کردن درآمد ارزی »

 


شت کوین ها همیشه در کمین هستند!

تا اوایل سال 2021، بیش از 400 ارز دیجیتال در بازار رمزارزها وجود داشته‌اند که همه روز به این تعداد افزوده می‌شود. اما همه این رمزارزها نمی‌توانند در حد بیت کوین، اتریوم  یا تتر باشند. همان‌طور که در بازار سهام، فرصت‌های خوب و بد سرمایه‌گذاری وجود دارد، در بازار ارزهای دیجیتال هم چنین ماجرایی برقرار است. شما نمی‌توانید به هر ارز دیجیتال ناشناخته‌ای اعتماد کنید و سرمایه خود را به پای آن بریزید. بسیاری از شت کوین‌ها افرادی را هدف قرار داده‌اند که بدون تحقیق وارد بازار ارزهای دیجیتال می‌شوند و بدون جستجو و پرسش‌گری به خرید رمزارز اقدام می‌کنند. ارزش شت کوین‌ها بر اساس سفته‌بازی سفته‌بازهای بازار ارزهای دیجیتال و اندکی هم بر اساس دلایل دیگر تعیین می‌شود. پس تصور نکنید که ارزش بالای یک شت کوین به دلیل اعتبار یا کارایی آن است.

 


راه‌های تشخیص شت کوین چیست؟

افراد زیادی در دام شت کوین‌ها افتاده‌اند و پول‌های زیادی را از صدها تا هزان دلار از دست داده‌اند. شنیدن وعده‌های جذاب برخی از ارزهای دیجیتال جدید، بسیاری از افراد را وسوسه می‌کند که به خریداری رمزارزهای کمتر شناخته شده روی بیاورند. ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا ریسک سرمایه‌گذاری در بازار سهام مشابه است. بنابراین هرگز نباید سرمایه‌  کل زندگی‌تان را در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید. هم‌چنین پیش از سرمایه‌گذاری باید تحقیقات گسترده‌ای انجام دهید و به رمزارزهای ناشناخته صرفا به دلیل وعده‌های وسوسه‌برانگیزشان اعتماد نکنید. برای این‌که فریب شت کوین‌ها را نخورید، باید محتاطانه عمل کنید. در ادامه به برخی از نشانه‌های شناخت شت کوین اشاره می‌شود.

 


بیشتر بخوانید: « روش‌های پرداخت هزینه ویزای کانادا »

 


1- توسعه دهنده‌های شت کوین‌ها در هاله‌ای از ابهام قرار دارند!

افرادی که پشت یک پروژه قرار دارند، باید قابل اعتماد باشند. نمی‌توان به محصول ارائه شده توسط گروهی از افراد که از اسامی جعلی استفاده می‌کنند، اعتماد کرد. همان‌طور که سهام یک شرکت ناشناخته را نمی‌خرید، باید در خرید رمزارزهای ناشناخته محتاط باشید. مثلا، اگر توسعه‌دهنده‌ها خودشان را از طریق انتشار ویدئو در شبکه‌های اجتماعی اینستاگرام و یوتیوب به شما شناسانده‌اند، قابل اعتمادتر هستند. اگر دست‌اندرکارهای یک پروژه تصویر خود را به عموم نشان دهند، احتمال آن کم است که کلاهبردار از آب دربیایند.

 


2- پروژه‌های شت کوین وعده‌های بزرگی می‌دهند اما عملکرد مشخصی ندارند

هر کس می‌تواند وعده‌ها و اهداف جذاب و رویایی ارائه دهد. اما هر کس نمی‌تواند نقشه راهی را برای چگونگی تحقق این اهداف تشریح کند. این جاست که فرق یک پروژه معتبر و یک شت کوین مشخص می‌شود. اگر پروژه‌ای از تعریف شیوه عملکرد و روش‌های رسیدن به اهدافش امتناع کرد، قابل اطمینان نیست.

 


3- بخش‌های مختلف پروژه‌های شت کوین، کپی شده یا عمومی به نظر می‌رسد

یکی دیگر از راه‌های نشخیص شت کوین‌ها، کمی دقت به عمق پروژه است. مثلا اگر مشاهده کردید که وب‌سایت یک پروژه ارز دیجیتال، عمومی و کلی به نظر می‌رسد یا از یک دامنه رایگان برای سایتش استفاده می‌کند، چراغ قرمزی را برای این پروزه دریافت کرده‌اید! این مشخصات نشان می‌دهد که پروژه رمزارز مورد نظر شما، یک پروژه کاملا توسعه یافته نیست و اعتبار درستی ندارد. هم‌چنین می‌توانید وایت‌پیپر یا سپیدنامه پروژه را نیز بررسی کنید. اگر مشاهده کردید که سپیدنامه پروژه از سپیدنامه سایر پروژه‌های محبوب ارز دیجیتال قابل تمایز نیست، احتمالا با یک سپیدنامه کپی شده مواجه هستید که برای فریب مشتری‌ها و ایجاد حس امنیت در  آن‌ها نسبت به پروژه، در سایت قرار داده شده است.

 


4- تعداد سرمایه‌گذارهای رمزارز را بررسی کنید

کارشناس‌ها می‌گویند که هر رمزارز جدیدی که ارزش سرمایه‌گذاری را دارد، باید حداقل بین 200 تا 300 سرمایه‌گذار داشته باشد. هر رمزارز که این حداقل تعداد سرمایه‌گذار را نداشته باشد، سالم نیست و ارزش سرمایه‌گذاری ندارد. هم‌چنین هر رمزارز سالمی که تازه منتشر شده است، باید در هر دقیقه بین 5 تا 10 تراکنش داشته باشد.

 


بیشتر بخوانید: « ارز مبادله ای چیست و به چه کالاهایی اختصاص پیدا می‌کند؟ »

 


5- به استخر نقدینگی نگاهی بیندازید!

استخر نقدینگی یا Liquidity Pool به عنوان ستون فقرات بیشتر مبادلات غیرمتمرکز در نظر گرفته می‌شود. پس برای اعتبارسنجی رمزارزهای مورد نظرتان، باید ستون فقرات آن‌ها را معاینه کنید! اگر پروژه ارز دیجیتالی را که می‌خواهید در آن سرمایه‌گذاری کنید، حداقل 30 هزار دلار نقدینگی ندارد، احتمالا با یک پروژه شت کوین مواجه هستید.

پس برای خرید رمزارزهای مورد نظرتان، به این نشانه‌ها یا پرچم‌های قرمز توجه کنید تا پدیدآورده‌های شت کوین‌ها را در رسیدن به اهداف شومشان ناامید کنید!

 


سخن آخر

دنیای ارزهای دیجیتال در کنار سودها و جذابیت‌هایی که دارد، خطراتی هم دارد که با آگاهی از این خطرات و آگاهانه قدم برداشتن در دنیا می‌توانید خودتان را از این خطرات دور نگه دارید. شت کوین‌ها یکی از چاله‌های دنیای رمزارزها هستند که با کمی حواس‌جمع بودن می‌توانید از آن‌ها عبور کنید.

اگر تحقیقات خود را برای سرمایه‌گذاری یا ترید در بازار ارزهای دیجیتال انجام داده‌اید و مهارت کافی را برای زندگی در این دنیا به دست آورده‌اید، می‌توانید صرافی پارسه را برای مبادله ارزهای دیجیتال خود انتخاب کنید. پارسه به غیر از ارائه خدمات در حوزه ارزهای دیجیتال، در حیطه ارزهای فیات یا ارزهای معمولی نیز خدمات مختلفی را ارائه می‌دهد. هم‌چنین صرافی پارسه به غیر از ایران در کشورهای کانادا و امارات نیز شعبه دارد.

خروج از نسخه موبایل