مقالات

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال این روزها نقل محافل است و همه در مورد آن صحبت می‌کنند. بیت کوین به عنوان اولین و در حال حاضر باارزش‌ترین ارز دیجیتال، نسبت به ارزهای دیجیتال دیگر معروف‌تر است. تا جایی که بسیاری از مردم، از کلمه بیت کوین به جای ارز دیجیتال استفاده می‌کنند. ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم و دوج کوین نیز بر سر زبان‌ها افتاده‌اند. اما واقعا ارز دیجیتال چیست؟ در این مقاله با مفهوم ارز دیجیتال، ارزشمندترین ارزهای دیجیتال ارزهای دیجیتال یا رمزارزها آشنا می‌شوید. پس با صرافی پارسه همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال معادل فارسی کلمه «cryptocurrency» است که از واژه «encryption» به معنای رمزگذاری گرفته شده است. ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال یا مجازی است که با استفاده از رمزنگاری، امنیت پیدا می‌کند. در واقع ارز دیجیتال، نوعی وجه است که می‌توانند به صورت آنلاین برای کالاها و خدمات مورد مبادله قرار بگیرند. امنیت ارزهای دیجیتال در حدی است که تقلب کردن در مورد این ارزها یا دو بار خرج کردن هر ارز دیجیتال تقریبا غیر ممکن است.

تکیه ارزهای دیجیتال بر پشتوانه امنی به نام بلاک چین

بسیاری از ارزهای دیجیتال با استفاده از فناوری بلاک چین کار می‌کنند. بلاک چین یک فناوری غیرمتمرکز است که روی تعداد زیادی از رایانه‌هایی گسترش یافته است که تراکنش‌ها یا معاملات را مدیریت و ثبت می‌کنند. غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به این معناست که کنترل ارزهای دیجیتال یا به طور کلی کنترل شبکه و پلت‌فرمی که ارزهای دیجیتال با استفاده از آن استخراج، مبادله و معامله می‌شوند، توسط فرد یا گروه خاصی از افراد انجام نمی‌شود و مشارکت همگانی در مدیریت شبکه حکم‌فرماست. این ویژگی یکی از ویژگی‌های مهم بلاک چین است که این شبکه را متمایز و جذاب ساخته است.

چند نوع ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال مبادله می‌شود؟

در حال حاضر بیش از 6500 ارز دیجیتال مختلف به صورت عمومی مورد معامله قرار می‌گیرند. ارزهای دیجیتال روز به روز در حال گسترش هستند و از طریق ارائه‌های اولیه رمزارز یا ICO پای خود را به دنیای ارزهای دیجیتال می‌گذارند.

مجموع ارزش همه ارزهای دیجیتال در حال حاضر یعنی اواسط سال 2021 میلادی چیزی فراتر از 2.5 تریلیون دلار برآورد می‌شود. شاید برایتان کنجکاوی ‌برانگیز باشد که ارزش کل بیت کوین به عنوان پادشاه دنیای ارزهای دیجیتال چه بخشی از این مبلغ را تشکیل می‌دهد. باید گفت که ارزش کل بیت کوین در حدود 1.08 تریلیون دلار است که در حدود 43 درصد ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال را در بر می‌گیرد.

بهترین ارزهای دیجیتال کدام‌ها هستند؟

پس از این که با ارز دیجیتال شوید، کم کم سوالاتی به ذهنتان می‌رسد که مربوط به بهترین رمزارزها و بالانشین‌های جدول رده‌بندی ارزهای دیجیتال می‌شود! بهترین رمزارزها را می‌توان از جهات مختلفی انتخاب کرد. اما اگر بهترین بودن را به معنای تصاحب بیشترین سرمایه بازار در نظر بگیریم، می‌توانیم 10 ارز دیجیتال را به عنوان بهترین ارزهای دیجیتال در حال حاضر در نظر بگیریم. با این معیار، 10 رمزارز برتر دنیای ارزهای دیجیتال تا اواسط ماه می سال 2021 عبارت هستند از:

 1. بیت کوین با ارزش بازاری در حدود 1.08 تریلیون دلار
 2. اتریوم با ارزش بازاری در حدود 500 میلیارد دلار
 3. کوین با ارزش بازاری در حدود 104 میلیارد دلار
 4. دوج‌کوین با ارزش بازاری در حدود 64 میلیارد دلار
 5. تتر با ارزش بازاری در حدود 57 میلیارد دلار
 6. کاردانو با ارزش بازاری در حدود 57 میلیارد دلار
 7. XPR با ارزش بازاری در حدود 53 میلیارد دلار
 8. اینترنت کامپیوتر با ارزش بازاری در حدود 46 میلیارد دلار
 9. پولک‌دات با ارزش بازاری در حدود 38 میلیارد دلار
 10. بیت کوین کش با ارزش بازاری در حدود 29 میلیارد دلار

همان‌طور که مشاهده می‌کنید ارزهای دیجیتال بیت کوین و اتریوم با فاصله زیاد نسبت به رمزارزهای دیگر در رتبه‌های اول و دوم جدول رده‌بندی ارزهای دیجیتال قرار گرفته‌اند. پس می‌توان به بیت کوین لقب پادشاه و به اتریوم لقب وزیر دنیای ارزهای دیجیتال را اعطا کرد!

چرا ارزهای دیجیتال توانسته‌اند ذهن همه را به خود مشغول کنند؟

محبوبیت ارزهای دیجیتال دلایل بسیاری دارد. در واقع هر کس از ظن خود یار رمزارزها می‌شود! در ادامه به برخی از دلایلی محبوبیت ارزهای دیجیتال اشاره می‌شود.

 • حمایت‌کننده‌ها یا ساپورترها، رمزارزهایی مانند بیت کوین را به عنوان ارز آینده می‌بینند و قبل از این که از نظر آن‌ها قیمت آن‌ها بالاتر برود، برای خریدشان از یکدیگر پیشی می‌گیرند.
 • بسیاری از حمایت‌کننده‌ها از این واقعیت لذت می‌برند که ارز دیجیتال بانک های مرکزی را مدیریت عرضه پول کنار می‌گذارد. چون این بانک‌ها با گذشت زمان به سمت کاهش ارزش پول از طریق تورم تمایل پیدا می‌کنند.
 • حمایت‌کننده‌های دیگری هم هستند که به فناوری پشت ارزهای دیجیتال یعنی بلاک چین علاقه دارند. چون بلاک چین با فرایند ثبت تراکنش‌ها و ماهیت غیرمتمرکزی که دارد، می‌تواند نسبت به سیستم‌های پرداخت سنتی امنیت بیشتری را فراهم کند.
 • سفته‌بازها هم به ارزهای دیجیتال علاقه دارند. ارزهای دیجیتال برای تریدرهای با ریسک‌پذیری بالا سرزمین آرزوهاست! چون ارزهای دیجیتال، پر نوسان هستند و احتمال کسب سود بالا برای آن‌ها وجود دارد.

انواع رمزارزها را بشناسید

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، اولین ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین، بیت کوین بود که هنوز هم محبوب‌ترین و باارزش‌ترین رمزارز است. در حال حاضر، هزاران رمزارز جایگزین با کارکردها و خصوصیات مختلف در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. بعضی از این رمزارزها به روش‌هایی از بیت کوین به وجود آمده اند در حالی که بقیه رمزارزها، ارزهای دیجیتالی هستند که از ابتدا و روی پای خودشان ایجاد شده‌اند!
بیت کوین در سال 2009 توسط شخص یا گروه خاصی به نام مستعار «ساتوشی ناکاموتو» منتشر شد. هنوز هویت ناکاموتو برای کسی مشخص نیست. جالب است که مبدع بیت کوین مشهور هم‌چنان گمنام است! تاکنون یعنی در ماه می 2021، حدود 18.7میلیون بیت کوین در گردش وجود دارد. عرضه بیت کوین محدودیت دارد و استخراج بیت کوین تا سقف 21 میلیون بیت کوین ادامه دارد. پس زمان زیادی تا پایان عرضه بیت کوین باقی نمانده است!
بعضی از ارزهای دیجیتال رقیب که با موفقیت بیت کوین ایجاد شده‌اند، آلت کوین نامیده می‌شوند. آلت کوین ها شامل لایت کوین، پیرکوین، نیم کوین و هم‌چنین اتریوم، کاردانو و EOS می‌شوند. اتریوم، لایت کوین، کاردانو و EOS دارای رتبه‌های خوبی در جدول رده‌بندی ارزهای دیجیتال هستند.

موج سواری با ارزهای دیجیتال، تفریح جذابی برای تریدرهای حرفه‌ای!

ارزهای دیجیتال جزء پرنوسان‌ترین دارایی‌ها هستند. طبیعتا در پشت این نوسان‌های شدید می‌توان انتظار سودهای بالا و هم‌چنین ضررهای شدید را داشت. بنابراین رمزارزها آن دسته از دارایی‌هایی هستند که باب طبع تریدرهای با ریسک‌پذیری بالا هستند. موج سواری روی ارزهای دیجیتال کار لذت‌بخشی برای تریدرهای حرفه‌ای است و تازه‌ واردها ممکن است از این امواج شکست بخورند و در دریای ارزهای دیجیتال غرق شوند!

وارد شدن به هر بازاری نیازمند دانش و آگاهی کافی زیاد در مورد آن بازار است. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. پس اگر قصد ورود به این بازار را دارید، تحقیقات گسترده خود را در این‌باره شروع کنید و از متخصص‌ها و نه متخصص‌‌ نماها! مشورت بگیرید.

جمع‌بندی

ارزهای دیجیتال به تازگی توانسته‌اند نظرات بسیاری از سرمایه‌گذارها و تریدرها را به سمت خود جلب کنند. اساس محکم، امن و با دموکراسی بالای فناوری بلاک چین موجب شده است که بسیاری از افراد محو جذابیت‌های این تکنولوژی شوند و به ارزهای دیجیتال اعتماد کنند.
اگر شما هم به دنیای جدید و جذاب ارزهای دیجیتال علاقه‌مند شدید و پس از انجام تحقیقات کافی تصمیم به سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا تریدر رمزارزها گرفتید، باید یک صرافی را برای مبادله و معامله رمزارزهای مورد نظر خود انتخاب کنید. صرافی پارسه می‌تواند یکی از انتخاب‌های شما باشد. صرافی پارسه به عنوان یکی از صرافی‌های مدرن و بدون کارمزد در کانادا و در فقدان بانک‌های ایرانی و موسسات مالی ذی‌صلاح مشغول به فعالیت است. صرافی پارسه با ارائه خدمات نوین در هزاره سوم درخدمت هموطنان عزیز به خصوص دانشجویان و شرکت‌های ایرانی با نرخ و تسهیلات ویژه حتی در روزهای تعطیل است. برای خرید و فروش ارز دیجیتال، می ‌توانید با هر کدام از شعبه‌های ونکوور، تورنتو، دبی یا مشهد در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *