نماد سایت صرافی پارسه

مقایسه حواله سوئیفت و حواله وسترن یونیون

حواله سوئیفت و حواله وسترن یونیون

حواله های سوئیفت و وسترن یونیون هر دو روش‌های بین‌المللی برای ارسال وجه در سراسر دنیا هستند که هر کدام مشتریان و طرفداران خود را دارند. اما کدام نوع حواله برای شما بهترین روش برای ارسال و دریافت وجه است؟ با توجه به نیازها و شرایط، پاسخ هر کس به این سوال متفاوت است. در این مقاله این دو نوع حواله معرفی می‌شوند و مقایسه حواله سوئیفت و حواله وسترن یونیون انجام می‌گیرد. انتخاب با شماست که کدام روش را برای خود مناسب‌تر تشخیص دهید. برای ورود به دنیای حواله‌ها، با صرافی پارسه همراه شوید!

 


حواله سوئیفت چیست؟

واژه SWIFT Transfers از نام انجمن مخابرات مالی بین بانکی در جهان گرفته شده است. این انجمن در سال 1973 تأسیس شد و در ابتدا، بیش از 200 بانک از 15 کشور جهان را در بر می‌گرفت. هدف اصلی از  تشکیل این نهاد، همکاری متقابل و نزدیک بین بانک‌ها و تبادل اطلاعات بین آن‌ها بود. امروزه سیستم پرداخت بین المللی SWIFT انتقال حواله بین بیش از 8000 موسسه از 208 کشور را فراهم  می‌کند. این انجمن به عنوان واسطه در معاملات بانکی، کارگزاری و سهام عمل می‌کند.

پرداخت SWIFT یک شیوه انتقال است که به شما امکان می‌دهد که حواله ارزی مورد نظرتان را با هر ارز به هر بانک و هر کشور در سراسر جهان انتقال دهید. انتقال SWIFT به خارج از کشور با ارز خارجی انجام می‌شود. برای این که بتوانید یک حواله سوئیفت را صادر کنید، باید کد سوئیفت را در اختیار داشته باشید. در حقیقت، امکان دریافت یا ارسال حواله‌های سوئیفت برای دسته‌ای از حساب‌های بانکی وجود دارد که به سیستم سوئیفت متصل هستند و کد سوئیفت را از موسسه سوئیفت گرفته باشند. اما کد سویفت چیست؟

 


 

بیشتر بخوانید: « حواله وسترن یونیون چیست؟ »

 


آشنایی با کد سوئیفت

کد SWIFT یک کد الفبایی منحصر به فرد بین المللی است که به یک موسسه بانکی خاص اختصاص داده شده است، این کد بین 8 تا 11 کاراکتر داردکه از ترکیب حروف و اعداد تشکیل شده است. زمانی این کد دارای 8 کاراکتر است که اطلاعات شعبه بانک در کد درج نشده باشد. با این حال، کد SWIFT 8 کاراکتری عمدتا شامل موارد زیر است:

پس از معرفی سیستم و حواله سوئیفت، نوبت به آشنایی یا حواله‌های وسترن یونیون می‌رسد. بعد از معرفی حواله وسترن یونیون، مقایسه حواله سوئیفت و حواله وسترن یونیون انجام می‌شود.

 


حواله وسترن یونیون چیست؟

شرکت Western Union یک شرکت خدمات مالی چند ملیتی آمریکایی است که دفتر مرکزی آن در کلرادو قرار دارد. این شرکت  در سال 1851 به عنوان شرکت تلگراف چاپ نیویورک در این شهر تأسیس شد و پس از ادغام شدن با یکی از رقبایش، نام خود را به شرکت تلگراف اتحادیه غربی تغییر داد.

وسترن یونیون در دهه 1980 پس از تجربه برخی از مشکلات مالی، تجارت خود را در زمینه ارتباطات متوقف کرد و روی خدمات انتقال پول متمرکز شد. عملیات ارتباطات وسترن یونیون در سال 2006 به طور کامل پایان پذیرفت و تلاش‌های شرکت به سمت و سوی حوزه پرداخت و انتقال وجه سوق پیدا کرد. وسترن یونیون در حال حاضر دومین ارائه‌دهنده بزرگ انتقال پول در جهان است. از خدمات شرکت وسترن یونیون می‌توان به  پرداخت‌های تجاری، حواله پستی پول، خدمات اقتصادی و انتقال وجه بین افراد اشاره کرد. این شرکت با داشتن شعب متعدد در تمام دنیا جزء محبوب‌ترین شبکه‌های مالی بین کاربران است.

انتقال پول با شبکه مالی وسترن یونیون، نوعی انتقال سیمی است. اما انتقال سیمی به چه معناست؟! دلیل اینکه این انتقال را سیمی معرفی می‌کنند این است که در این شبکه برای انتقال پول از یک مکان به مکان دیگر، از روش الکترونیکی استفاده می‌شود. با حواله وسترن یونیون می‌توانید در هر زمان به صورت آنی و در سراسر دنیا، به نقل و انتقال وجه بپردازید.

 


مقایسه حواله سوئیفت و حواله وسترن یونیون

حواله های سوئیفت و وسترن یونیون در موارد مختلفی با یکدیگر تفاوت دارند. در بعضی از این موارد، یونیون وسترن بهتر عمل می‌کند و در برخی از موارد دیگر، سوئیفت. با توجه به نیازها و شرایطتان می‌توانید یکی از این دو نوع حواله را انتخاب کنید تا به نتیجه مطلوبتان برسید. در ادامه مقایسه حواله سوئیفت و وسترن یونیون در زمینه‌های مختلف صورت گرفته است.

 


بیشتر بخوانید: « دریافت حواله وسترن یونیون از خارج »

 


مقایسه حواله سوئیفت و وسترن یونیون در نوع پرداخت

در مقایسه حواله سوئیفت و حواله وسترن یونیون ، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌هایی که بین این دو حواله به چشم می‌خورد، این است که ارسال و دریافت حواله سوئیفت انتقال پول از طریق حساب بانکی انجام می‌شود و در سیستم سوئیفت هر دو طرف باید از حساب کاربری برخوردار باشند. ولی در حواله وسترن یونیون، انتقال پول بدون حساب بانکی هم امکان‌پذیر است. در این نوع حواله، کاربر با ارسال مشخصات و وارد کردن کدی که وسترن یونیون صادر می‌کند، می‌توانند به راحتی به نقل و انتقال پول خود بپردازد.

 


تفاوت حواله سوئیفت و وسترن یونیون در مدت زمان پرداخت

دومین تفاوت این دو شبکه مالی در مدت زمان انتقال است، در وسترن یونیون، انتقال پول به صورت آنی انجام می‌پذیرد و در هر ساعت از شبانه روز به دست گیرنده می‌رسد. اما در سوئیفت، چون انتقال وجه در روزهای کاری انجام می‌شود، بین 2 الی 5 روز زمان می‌برد تا پول به دست گیرنده برسد. پس برای انجام پرداخت‌های سریع و ضرب‌العجل، وسترن یونیون به سوئیفت ارجحیت دارد.

 


فرق حواله سوئیفت و وسترن یونیون در کف و سقف پرداخت

تفاوت دیگر بین حواله‌های سوئیفت و وسترن یونیون مربوط به حداقل و حداکثر میزان پرداخت‌هاست. در مورد کف پرداخت، وسترن یونیون از سوئیفت پیش می‌افتد. در وسترن یونیون این امکان وجود دارد که مبالغی زیر 1000 دلار را هم انتقال دهید و در این زمینه با محدودیتی رو به رو نیستید. اما سیاست‌هایی که برای حواله بانکی سوئیفت در نظر گرفته شده است، این است که طبق آن نمی‌توانید مبالغ کمتر از 2000 دلار را انتقال دهید.

اما در مورد حداکثر پرداخت، وسترن یونیون یک سقف پرداخت مشخص را برای کاربرانش تعیین کرده است به طوری که با استفاده از وسترن یونیون نمی‌توانید در روز بیش از 8000 دلار را انتقال دهید. در صورتی که سوئیفت سقفی را برای انتقال وجه در نظر نگرفته و از این نظر از وسترن یونیون پیشی گرفته است.

 


مقایسه حواله سوئیفت و وسترن یونیون در مقدار کارمزد

کارمزدی که سیستم‌های پرداخت برای انتقال وجه از مشتریان خود دریافت می‌کنند، عامل دیگری است که در انتخاب سیستم‌های پرداخت مختلف تاثیرگذار است. می‌توان گفت که وسترن یونیون در مقایسه با شرکت‌های نقل و انتقال مالی، کارمزد بیشتری را از مشتری‌هایش دریافت می‌کند و مقدار کارمزد به حجم مبادلات بستگی دارد. اما در مقابل، برای انتقال وجه در سیستم سوئیفت، کارمزد نسبتا کمی را می‌پردازید. هم‌چنین کارمزد سوئیفت ثابت اشت و به حجم مبادلات وابسته نیست.

 


 

بیشتر بخوانید: «شت کوین چیست و چگونه می‌توان آن را تشخیص داد؟»

 


محدودیت در ایران، نقطه اشتراک حواله های یونیون وسترن و سوئیفت!

یکی از نقاط اشتراکی که حواله‌های یونیون وسترن و سوئیفت با یکدیگر دارند، این است که در حال حاضر هر دوی این روش‌های پرداخت وجه در ایران تحریم هستند. تا سال 1391 ایران به سیستم بین‌المللی سوئیفت متصل بود اما در این سال، استفاده از این سیستم و ارسال و دریافت حواله‌های بانکی در بستر سوئیفت در ایران با ممنوعیت مواجه شد. البته در سال 1394 محدودیت‌های سوئیفت برای ایران برداشته شد ولی مدتی بعد دوباره ایران مورد تحریم سوئیفت قرار گرفت. در هر صورت، در حال حاضر استفاده معمول از سوئیفت و وسترن یونیون برای ایران امکان‌پذیر نیست!

 


سخن آخر

حواله های وسترن یونیون و سوئیفت جزء روش‌های متداول انتقال وجه در دنیا هستند که هر کدام مشتریان خاص خود را دارند. برای استفاده از هر کدام از این دو روش پرداخت، دچار محدودیت هستید که باید به دنبال راه حلی برای گریز از آن باشید.

یکی دیگر از روش‌های نقل و انتقال وجه، ارسال یا دریافت حواله‌های ارزی از طریق صرافی‌هاست. صرافی پارسه که علاوه بر ایران در چند شهر خارجی هم شعبه دارد، می‌تواند این خدمات را به شما ارائه دهد. اعلام قیمت دقیق انواع ارز، صدور و دریافت حواله‌های ارزی، انجام حواله‌جات شخصی و شرکتی یورو از داخل و خارج اتحادیه اروپا و بعضی از خدمات ارزی دیگر نیز در صرافی پارسه ارائه می‌شود.

خروج از نسخه موبایل