مقالات

نحوه خرید و فروش دلار آزاد از صرافی

خرید دلار آزاد از صرافی

با توجه به این‌که نرخ ارز و به ویژه دلار در ایران نوسان‌های زیادی دارد و این نرخ تحت تاثیر عوامل زیادی تغییر می‌کند، خرید و فروش ارز اهمیت خاصی پیدا می‌کند. برای خرید و فروش دلار آزاد از صرافی باید به نکاتی توجه کنید تا از خرید و فروش خود پشیمان نشوید! با صرافی پارسه همراه باشید تا نحوه خرید و فروش ارز از صرافی را یاد بگیرید.

اصول خرید و فروش ارز از صرافی را رعایت کنید!

خرید و فروش ارز در صرافی‌ها کار پیچیده‌ای به نظر نمی‌رسد، اما باید نکاتی را در انجام این معامله رعایت کنید و با سهل‌انگاری از کنار این معامله مهم عبور نکنید. در حال حاضر محدودیت‌هایی برای خرید دلار از صرافی‌ها وجود دارد و سقف خریدی برای خرید دلار تعیین شده است. هر فرد با کارت ملی می‌تواند حداکثر 2200 دلار خریداری کند. در مورد فروش دلار نیز هر صرافی در طول روز می‌تواند تا سقف مشخصی دلار از مشتری‌ها بخرد.
در هر صورت، چه محدودیت خرید وجود داشته باشد و چه وجود نداشته باشد، باید در خرید و فروش ارز، نکاتی را آویزه گوشتان کنید. با طی کردن مراحل درست خرید و فروش ارز از صرافی می‌توانید از ثمرات خرید یا فروشتان لذت ببرید! یادتان باشد که اگر اصول هر کاری را رعایت کنید، می‌توانید از آن کار به موفقیت برسید.

1- اولین صرافی را انتخاب نکنید!

از چندر روز قبل از این‌که به خرید و فروش ارز اقدام کنید، قیمت ارز را از طریق کانال‌های مختلف ارتباطی بررسی کنید. پیش از معامله به چند صرافی مراجعه کنید و از همه آن‌ها قیمت بگیرید. در این صورت، با نرخ ارز آشنایی پیدا کرده و بهترین صرافی را انتخاب می‌کنید.

2- مجوز بانک مرکزی صرافی را چک کنید

طبق قانون باید مجوز بانک مرکزی صرافی‌ها در پیش چشم مشتری‌ها قرار بگیرد. پس اولین چیزی که باید در هنگام ورود به صرافی به آن توجه کنید، این مجوز است. البته امکان بررسی مجوز صرافی مورد نظرتان از طریف سایت رسمی بانک مرکزی هم وجود دارد.

3- روزهای غیر تعطیل را انتخاب کنید

پس از آن که تمهیدات لازم قبل از خرید و فروش ارز را انجام دادید و برای انجام معامله آماده شدید، باید زمان مناسبی را برای انجام معامله ارزی خود انتخاب کنید. اما زمان مناسب چه زمانی است؟ ساعات اداری که بانک‌ها باز هستند و روزهای غیر تعطیل را برای خرید و فروش ارز مورد نظرتان انتخاب کنید. در ساعت‌های غیر اداری و یا روزهای تعطیل، قیمت‌های ارز غیر واقعی است و این می‌تواند به ضرر شما تمام شود.

4- مهر صرافی فراموش نشود!

معمولا صرافی‌ها مهر کوچکی دارند که مهر تاییدی بر اصالت فروشنده و اسکناس مورد فروش اوست. برای خرید ارز از صرافی‌ها از فروشنده بخواهید که این مهر را روی اسکناس‌های خریداری شده ثبت کند.

5- اصالت اسکناس را بررسی کنید

در هنگام خرید ارز از فروشنده بخواهید که اسکناس‌های خریداری شده شما را در دستگاه یا نور فرا بنفش قرار دهند و اصالت اسکناس‌ها را برای شما تایید کنند. مطمئن شوید که این تایید اصالت حتما پیش روی شما انجام شود. اگر خودتان یک دستگاه تایید اصالت اسکناس داشته باشید و خودتان هم اصالت ارزها را بررسی کنید، سطح اطمینان‌تان بالاتر می‌رود.

6- فاکتور فروش را از قلم نیندازید!

پس از خرید ارزهای مورد نظرتان از فروشنده بخواهید که فاکتور فروش را به شما تحویل دهد. باید شماره‌های سریال اسکناس‌ها در فاکتور فروش درج شده باشد.

7- اسکناس‌های سالم را تحویل بگیرید

دقت کنید که اسکناس‌هایی را که از صرافی تحویل می‌گیرید، کاملا سالم و بدون نقص باشند. با تحویل گرفتن اسکناس‌های ناقص خودتان را بعدا به دردسر نیندازید! هم‌چنین به تاریخ انتشار ارزهایی که می‌خرید، به ویژه دلار، توجه کنید.

چگونه دلار اصل را تشخیص دهیم؟

چگونه دلار واقعی را تشخیص دهیم؟

دلار یکی از متداول‌ترین ارزهای مورد معامله در ایران است که نوسانات زیادی را تجربه می‌کند. یکی از موضوعاتی که باید برای خرید دلار به آن توجه کنید، این است که این توانایی را داشته باشید دلار اصل را از دلار تقلبی تشخیص دهید تا افراد سودجو در بازار ارز نتوانند به اهدافشان دست پیدا کنند. در ادامه با برخی از نکات برای تشخیص دلارهای اصل اشاره می‌شود.

1- تست نوری و بررسی برجستگی اسکناس

همان‌طور که پیش‌تر به این موضوع اشاره شد، استفاده از دستگاه‌ها یا خودکارهای نور فرابنفش که اسکناس‌های اصل را تشخیص می‌دهد، یکی از راه‌های فرار از دلارهای تقلبی است! هم‌چنین نشانه اصالتی در دلار وجود دارد که می‌تواند شما را برای تشخیص دلار اصل کمک کند. این نشانه، برجستگی حروف روی اسکناس دلار است.

2- اسکناس صد دلاری واقعی را روی هوا بزنید!

برای تشخیص اسکناس صد دلاری، نشانه اصالتی وجود دارد که در عدد 100 این اسکناس نهفته است. اگر از رو به رو به عدد 100 اسکناس صد دلاری نگاه کنید، متوجه رنگ سبز خاص آن می‌شوید. اما اگر کمی اسکناس را بچرخانید، این رنگ سبز تبدیل به رنگ سیاه می‌شود.

3- اسکناس را بکشید!

اگر دو سر اسکناس اصل را با احتیاط از دو طرف بکشید، اسکناس هرگز پاره نمی‌شود. نیازی نیست که اسکناس را با شدت زیادی بکشید؛ با یک کشش معمولی هم می‌توانید متوجه این موضوع شوید.

4- اصالت را بو بکشید!

اگر با اسکناس‌های دلار اصل آشنایی داشته باشید، متوجه شده‌اید که بوی خاصی دارند. اگر کمی به حس بویایی خودتان اعتماد داشته باشید، می‌توانید این راه را هم برای تشخیص دلار اصل به کار بگیرید.

5- به شماره سریال اسکناس توجه کنید

اسکناس‌های اصل دارای شماره سریال‌های یکسان و منظم هستند که با فاصله معینی روی اسکناس چاپ شده‌اند. ولی فواصل اعداد شماره سریال اسکناس در اسکناس‌های تقلبی، بدون توازن و نامنظم است. هم‌چنین توجه کنید که اسکناس دلار اصل، علاوه بر شماره سریال و سریال سال ساخت، شماره سری هم دارد.

6- به نوشته‌های روی اسکناس دقت کنید

نوع نوشته‌های روی اسکناس هم می‌توانند شما را متوجه اصل یا تقلبی بودن آن بکنند. نوشته‌های اسکناس‌های اصل کاملا مشخص و بدون حاشیه است. اما نوشته های روی اسکناس‌های تقلبی، منظم نیستند.

7- برش اسکناس را واکاوی کنید

به برش اسکناس دقت کنید. هرگونه نامنظم بودن و اشکال در برش در اسکناس، نشانه تقلبی بودن آن است.

8- روی خط دور اسکناس تمرکز کنید

خط دور اسکناس دلار، میکروپرینت است که با ذره‌بین قابل خواندن است. مشاهده این خط با ذره‌بین می‌تواند در تشخیص دلار اصل از دلار تقلبی به شما کمک کند.

9- دلار رنگ پس نمی‌دهد

اسکناس دلار اصل وقتی در معرض آب قرار می‌گیرد، رنگ پس نمی‌دهد. تداخل رنگ دلار در ارتباط با آب، نشانه تقلبی بودن آن است.

10- از نور لیزر قرمز کمک بگیرید

اگر اسکناس دلار اصل را در زیر نور لیزر قرمز قرار دهید، متوجه می‌شوید که دو سمت اسکناس به سادگی قابل تفکیک است و نقش‌های ثبت شده روی آن برجسته هستند.

سخن آخر

برای خرید دلار و سایر ارزها از صرافی‌ها یا فروش ارز به آن‌ها نباید عجول باشید و بدون تحقیق و پیش‌زمینه اقدام به معامله کنید. معامله ارز ترس ندارد فقط باید مانند هر کار دیگری اصول و استانداردهای آن را رعایت کنید. یکی از صرافی‌هایی که می‌توانید برای خرید و فروش ارزهای مورد نظرتان به آن مراجعه کنید، صرافی پارسه است. در صرافی پارسه امکان مبادله ارزهای معمولی یا ارزهای فیات و هم‌چنین خرید و فروش ارزهای دیجیتال وجود دارد. پارسه علاوه بر مشهد در ونکوور کانادا، تورنتو و امارات نیز شعبه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *